Terminų žodynas

Alyvos

– gaminiai, kurie įsiskverbia į medieną, bet jokio sluoksnio ant jos paviršiaus nesudaro. Kompleksiškai apsaugo nuo oro sąlygų poveikio. Rekomenduojama kietai medienai, tarp kitko egzotiniai medienai. Tinka naudoti sodo baldams ir terasoms.

Beicas

– tinka neapsaugotos medienos dažymui. Beicas nesudaro sluoksnio ir įsiskverbia į medieną. Beicuotą paviršių apsaugoti atitinkamu bespalviu laku. Dažo medieną ir išryškina rieves.

Biocidai

– cheminės substancijos saugančios nuo gybelio, vabzdžių, mėlynės ar pelėsio vystymosi. Įsiskverbia į medieną ir apsaugo nuo minėtų pavojų. Reikia besąlygiškai laikytis gamintojo rekomendacijų kaip naudoti priemones, kurios sudėtyje turi biocidines medžiagas.

Carnauba vaškas

– vienas iš kiečiausių natūralios kilmės vaškų. Yra žymiai patvaresnis nei bičių vaškas. Gaunamas iš Pietinėje Amerikoje augančių palmių.

Dažų sluoksnis

– apsauginis-dekoratyvinis sluoksnis ant medienos, gautas užtepus laką, lakinį beicą ar glazūrą. Dažnai vadinamas „apsaugine plėvele”. Atlieka estetinę (tekstūra, blizgesio laipsnis) ir apsauginę (saugo nuo vandens, drėgmės, UV) funkcijas.

Emalis

– lako produktas skirtas vienalyčiams dažų sluoksniams. Emalis padengia natūralią medžio tekstūrą. Sudėtyje turi dervos ir pigmentų. Neapsaugo nuo biologinių pavojų.

Glazūra

– produktas skirtas medienos apsaugai ir dekoravimui, išryškina medžio rieves. Dažniausia sao sudėtyje turi medieną dažančių pigmentų. Glazūra saugo nuo oro sąlygų poveikio.

Impregnavimas

– medienos prisotinimas įvairiomis cheminėmis subtancijomis. Impregnavimo tikslas apsaugoti medieną nuo kenksmingų oro sąlygų ir biologinių veiksnių. Svarbi impregnantų savybė yra ta, kad jie įsiskverbia giliai į medieną, papildomai išryškina tekstūrą ir medžio rieves. Bespalviai impregnantai savo sudėtyje neturi pigmentų, todėl menkai saugo nuo UV spinduliuotės.

Kieta mediena

– vertinama už patvarumą. Jos priežiūra paprasta, yra atspari kenkėjams bei oro sąlygų poveikiui. Išskiriame šalies mediena (ąžuolas, guoba, eglė) ir egzotinė mediena (balzaminis atogrąžūnas, šorėja, kedras, raudonmedis).

Lakai

– produktai, kurie užtepus ant medienos sudaro sandarų bespalvį sluoksnį, dažnai vadinamą „apsaugine plėvele”. Turi apsaugines ir dekoratyvines savybes; išryškina medienos tekstūrą bei saugo nuo UV spinduliuotės bei vandens.

Lakinis beicas

– lako ir beico sujungimas. Tinka apsauginiam-dekoratyviniams daiktų dažymui patalpos viduje ir išorėje. Sudaro skaidrius lako sluoksnius išryškinančius medienos rieves. Gaunamas sluoksnis atsparus oro sąlygoms.

Laminatės

plonos plokštės (0,5-3mm) iš aukštos kokybės medžių, jo skirtos priklijuoti prie baldinės plokštės. Tokiu būdu sukuria medieną imituojantį kietmedžio paviršių. Laminates galima konservuoti medienos apsaugai ir dekoravimui skirtais produktais.

Medienos drėgmė

– kiekviena mediena savyje turi vandens daleles. Išdžiovinta mediena taip pat turi mažą vandens kiekį. Vandens kiekis medienoje išreiškiamas procentų santykiu sausos medienos svoriui.

Medienos džiovinimas

– medienos džiovinimo procesas, kurio tikslas suvienodinti jos drėgmę su aplinkos drėgme. Procesas turėtų vykti vėdinamoje ir uždengoje vietoje.

Medienos gruntavimas

– gruntas įsiskverbia į medieną ir su savimi neša biocidus bei kitus asauginius komponentus. Tinkamai parinktas gruntas sumažina medienos skvarbą bei sudaro idealų paviršių kitiems dažų sluoksniams.

Medienos pilkėjimas

– UV spinduliuotės sukeltas reiškinys. Ant medienos atsiranda išdūlėjusių ir pilkų dėmių forma (lignino sunaikino efektas). Tokios būklės mediena nėra saugoma nuo oro sąlygų poveikio ir dėl to atsiranda grybeliai bei veisiasi vabzdžiai.

Mėlynė

– grybelio rūšis, kuri medieną nudažo melsvai. Daugiausia užkrečia spygliuočius medžius ir vystosi jau esant 20 % medienos drėgmei. Sutinkama dviejų rūšių: antrinė mėlynė (vystosi dažų sluoksnyje) ir medienos mėlynė (vystosi medienoje).

Pigmentai ir dažikliai

– smulkūs molekuliniai komponentai, kurie becui, lazūrai ir pan. suteikia spalvą. Aukštos kokybės geležies pigmentai pasižymi aukštu atsparumu UV spinduliuotei.

Priemonė nuo grybelio

– cheminis preparatas su biocidais naikinančiais grybelius. Šios rūšies priemonės giliai įsiskverbia, naikina ir apsaugo nuo pakartotino grybelio atsiradimo.

Puvinys

– labai pavojinga grybelio rūšis, kuri negrįžtamai naikina medienos ląsteles, pvz. buitinis grybelis, skylėtbudė.

Slėgio impregnavimas

– veiksmingiausias impregnavimo metodas, galimas atlikti pamoninėmis sąlygomis su specializuota įranga. Šio impregnavimo metodo metu mediena specialiose kamerose prisotinama aukšto slėgio pagalba.

Tirpikliai

– tai subtancijos gebančios tirpinti dervas nepakeisdami jų cheminių parametrų. Tirpikliai išgaruoja dažų sluoksnio džūvimo metu.

UV

– saulės spinduliai su tarp kitko kenksmingais ultravioletiniais spinduliais, kurie naikina medžo ligniną (pagrindinę medžio sudedamąją dalį),mediena tampa trapi ir galų gale suyra.

VIDARON

– aukštos kokybės produktų prekės ženklas medienos apsaugai ir dekoravimui. Prekinis ženklas siūlo kompleksiškus sprendinius produktų pavidale, kurie ilgam ir veiksmingai apsaugo medieną.