Kaip impregnuoti medieną?
Mediena, be abejo, yra graži statybinė medžiaga, turi aukštas estetiškas savybes. Dėl savybių ir išvaizdos mediena yra populiari statybinė medžiaga, naudojama objektų patalpose ir lauke. Medinės tvoros, sodo baldai ar pavėsinių konstrukcijos yra ypač veikiami oro sąlygų, grybelių ir vabzdžių. Todėl siekiant išsaugoti medienos savybes, būtina ją tinkamai apsaugoti.
Veiksimgas būdas apsaugoti medieną nuo drėgmės, UV spinduliuotės ir kenkėjų poveikio yra impregnavimas. Impregnavimą galima palyginti sienos gruntavimui prieš dažymą, impregnantas giliai įsiskverbia į medieną, saugo iš vidaus ir išorės, saugo nuo grybelių, mėlynės ir vabzdžių.
Paprastas metodas, kurio dėka mediena apsaugoma ilgam laikui ir išryškinamos jos estetinės savybės, tai impregnavimas dažymo būdu. Šį veiksmą galite atlikti savarankiškai, tik neužmirškite apie tinkamą pagrindo paruošimą ir tiksliai atlikite žemiau aprašytus etapus:
1 etapas – pagrindo paruošimas
Impregnavimui skirtas paviršius privalo būti sausas ir švarus. Jeigu ant pagrindo yra riebių dėmių, tuomet jas pašalinkite ekstrahuoto benzino pagalba ir išdžiovinkite. Medinis pagrindas turi būti švelnus – tai padės legviau tepti impregnantą ir išryškins medžo tekstūrą. Paviršiaus šlifavimui panudokite nuo 150 iki 200 gradacijos švitrinį popierių, popieriaus grūdėtumas turėtų būti parinktas atitinkamai pagal pagrindo nelygumus. Geras sprendimas yra viso impregnavimui skirto elemento šlifavimas, to dėka gausite vienodą medienos spalvą. Verta žinoti, kad reikia pašalinti dulkes atsiradusias šlifavimo metu – šluotele arba drėgnu skudurėliu.
2 etapas – pirmo sluoksnio tepimas
Minėtu būdu paruoštą paviršių pradedame tepti impregnatu. Impregnavimui panaudokite apsauginį-dekoratyvinį VIDARON impregnnatą su Teflon®surface protector. Jis saugo medieną iš išorės ir vidaus, tuo pačiu mediniams elementams suteikiama elegantiška matinė apdaila ir išryškinamos medienos rievės. Medinius elementus, kurie bus veikiami tiesioginių oro sąlygų, geriausia pirmiau apsaugoti bespalviu apsauginiu-dekoratyviniu VIDARON impregnantu. Bespalvis impregnantas neturi pigmentų, todėl giliai įsiskverbia į medieną ir pilnai apsaugo nuo biologinių pavojų – grybelio, vabzdžių, pelėsio, mėlynės.
Prieš tepimą impregnantą kruopščiai išmaišyti originalioje pakuotėje. Rekomenduojama temperatūra darbo metu nuo 5° iki 25°C. Impregnavimui dažymo metodu tiklsingiausia panaudoti teptuką tirpikliniams gaminiams. Jeigu dažysime universaliu teptuku, tuomet pirmiau jį reikėtų nušlifuoti smulkiagrūdžiu švitriniu popieriumi. Tai suminkštins teptuko galūnes ir pašalins laisvus jo šerius. Impregnantą tepame teptuku ant viso medienos paviršiaus ne ilgiau nei per 10 minučių. Kai pagrindas taps matinis, tuomet jį ištriname pusiau sausu teptuku ištisai medienos rievių, pradedant nuo pirmiausia nudažytų vietų. Dėl to gausime vienodą medienos spalvą. Tokiu būdu nudažytus elememtus paliekame džiūti 12 valandų.
3 etapas – tarpsluoskninis šlifavimas
Kai pirmas impregnanto sluoksnis visiškai išdžius, tuomet atlikite tarpsluoksninį šlifavimą. Kai kurie medienos pluoštai po pirmo dažymo galėjo pasikelti, tapti nelygūs. Sluoksnio šlifavimas išlygins visus iškilimus ir dėl to bus pagerintas antro impregnanto sluoksio sukibimas. Tarpsluoksninį šlifavimą atliekame 320 gradacijos švitriniu popieriumi. Nušlifavus nuo paviršiaus pašalini dulkes (geriausia siurbliu).
4 etapas – antro sluoksnio tepimas
Antro impregnanto sluoksnį tepame ant viso medienos paviršiaus, neužmiršti apie ištrynimą pusiau sausu teptuku. Kadangi mediena antrą imregnanto sluoksnį priima šiek tiek lėčiau, tai trynimo etapą irgi reikėtų pradėti kiek vėliau. Pradėjus per anksti trinti, gali atsirasti dėmės. Antro sluoksnio džiūvimo laikas apie 12 valandų.
Baigę darbus kruopšiai išplauname ir išdžioviname įrankius. Geriausia tam naudoti tirpiklius aliejiniams-ftalio gaminiams. Tokiu būdu atliktas impregnavimas padės išryškinti natūralų medienos žavesį ir tekstūrą ir tuo pačiu ją apsaugos.