Medienos lakavimas žingsnis po žingsnio
Mediena dėl savo nepakartojamo žavesio ir stiliaus yra dažnai naudojama medžiaga namo viduje ir išorėje. Jei norite, kad fasado dailylentės ar baldai kuo ilgiau būtų geros būklės, tuomet tinkamai jais pasirūpinkite. Vienas iš būdų – lakavimas.
Lakavimo procesą galite atlikti savarankiškai. Priklausomai nuo jūsų poreikio bei dažomo daikto specifikos, galima pasirinkti vieną iš trijų priemonės tepimo būdų: dažymas teptuku, voleliu ar dažų purkštuvu.
Pasirinkdami viena iš dviejų pirmų būdų prisiminkite, kad jie būti skirti dažyti tirpiklinėms priemonėms. Jeigu turite tik universalų tektuką, tuomet nušveiskite jos šerius smulkiagrūdžiu švitriniu popieriumi. Tokiu būdu ne tik sumikštinsite teptuko galūnes, bet ir pašalinsite laisvus jo šerius, kurie preišingu atveju galėtų prilipti prie dažomo paviršiaus. Tuo tarpu, jei dažysite voleliu, tai pasirinkite trumpų šerių mohero volelį.
Tinkama priemonė
Lako pasirinkimas priklauso nuo elemento, kurį dažysime, paskirties. Viduje naudojamiems objektams, pvz. baldams, dailylentėms ar vaikų žaislam tinkamiausias bus VIDARON akrilinis lakas. Jis sudaro trinčiai, įbrėžimams ir mechaniniams pažeidimams atsparų sluoksnį. Taip pat yra atsparus vandens, plovimo priemonių ir alkoholio poveikiui. Lakas nėra kenksmingas jautriems asmenims, atitinka Europos standarto PN EN 71.3 reikalavimus, tinka naudoti vaikų žaislams. |
Medienai naudojamai lauke (pvz. fasado dailylentėms) tinkamiausias bus VIDARON išorinis lakas. Jo privalumas, tai padidintas mechaninis atsparumas ir puikus dekoratyvinis efektas. Be to, šiuolaikinė UV NANO-BLOCKER formulė paremta cerio oksido nanodalelių dispresija veiksmingai ir ilgam apsaugo medienos pluoštus nuo UV spinduliuotės. Šis lakas elastingas, jo dėka mediena tampa atspari matmenų pokyčiams įvairiais metų laikais. |
Pagrindo paruošimas
Dažymui skirti paviršiai turėtų būt lygūs, sausi ir švarūs. Bet kokias vietas su riebalų dėmėmis pašalinti ekstrahuoto benzino pagalba ir išdžiovinti. Elementus, kurie sudarys sumontuotą visumą, pvz. fasado dailylentės, lakuojame atskirai. Medieną nušlifuojame švitriniu popieriumi. Jo grūdėtumą parenkame atitinkamai pagal pagrindo nelygumus. Prisiminkime, kad jis turi būti ne mažesnis nei 150 (baldams ir žaislams 120) ir ne didesni nei 200. Šlifavimo metu susikaupusias dulkes nuvalome siurblio pagalba.
Išorėje naudojami daiktai reikalauja papildomos apsaugos bespalviu apsauginiu-dekoratyviniu VIDARON impregnantu. Todėl rekomenduojama juos lakuoti vandeniu atskiestu laku proporcijomis 2:1. Tai ypač reikalinga retos tesktūros medienai.
Pirmas sluoksnis
Atidarius pakuotę turinį gerai išmaišyti. Lakavimą pradedame nuo sunkiai pasiekiamų vietų. Laką tepame storu sluoksniu ir lengvai paskirstome ant medinio paviršiaus išnaudodami tai, kad jis gerai pasiskirsto. Paskirus elementus ant didesnių plotų jungti tuomet, kai jie dar drėgni, praėjus nei ilgesniam nei 5 minučių tarpui. Nulakuotus elements paliekame išdžiūti. Džiūvimo laikas: akriliniam lakui – 4 valandos, lakui, kuris skirtas naudoti lauke – 12 valandų.
Pakartotinas tepimas
Kitas darbų etapas, tai medinio elemento nušlifavimas švitriniu popieriumi, gradacija apie 320. To dėka sulyginsime pasikėlusius medienos pluoštus ir gausime švelnų paviršių. Susikaupusias dulkes pašalinti siurblio pagalba ar skudurėliu.
Dviejų sluoksnių pakaks, kad gautume tenkinantį dekoratyviniį ir apsauginį efektą. Kiti sluoksniai pagilins vizualų medienos tekstūros gylį. Panašiai, kaip dažant pirmą sluoksnį, kiekvieno kito sluoksnio džiūvimo laikotarpis – 4 arba 12 valandų, priklausomai nuo panaudotos priemonės.
Baigus darbus
Paskutinis veiksmas – įrankų plovimas. Jeigu dažėme laku, skirtu naudoti išorėje, tuomet plovimui naudokime ftalio-aliejaus gaminių tirpiklį. Jei panaudojome akrilinį laką, tuomet pakaks švaraus vandens. Teptuką ar volelį gerai išplauname ir išdžioviname.